7 Haziran 2013 Cuma

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ


 


Bodrum,antik çağın en ünlü kentlerinden biri olan Halikarnassos'un üzerinde kurulmuştur. Kentin bulunduğu bölge antik çağda Karia bölgesindedir.Karia bölgesi bugünkü Muğla ilinin tümünü ve Aydın ilinin bir bölümünü kapsamaktadır.


 


Bodrum Kalesi,eski bir Türk Kalesi üzerine,Saint Jean Şövalyeleri tarafından 1406-1522 yılları arasında inşa edilmiştir.Kale,Rodos'un fethinden sonra,5 Ocak 1523'te Türklerin eline geçmiştir.1895 yılında hapishaneye dönüştürülmüştür.1. Dünya Savaşında,1915 yılında Fransız Dupleiks,İngiliz Dacchante ve Kennet adlı savaş gemileri tarafından bombalanmış ve bir kısmı yıkılmıştır.


 


Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yalnızca geçmiş zamanların tozlu yadigarlarını sergileyen bir müze değil,dünyada benzeri az görülür "yaşayan müzeciliğin" heyecan verici örneklerinden biridir.


 


Burada yapacağınız bir gezi,sizi umutlarını anadolu kıyılarında batarak kaybetmiş antik çağ gemicilerinin yaşadığı zamanlara ya da Karanlık ortaçağ döneminin şovalyelerinin yaşamlarını tükettiği ve Dünyanını yedi harıkasından biri olan Mausoleum'un taşlarından var ettikleri Bodrum Kalesindeki izlerini takip etmenizi sağlayacak.


 
ADRES: 
Kale,Bodrum 

E-Posta:bodrumsualti@muze.gov.tr

Telefon : (252) 316 25 16 


 NOT 1: 
Yazılar aşağıda verilmiş internet adreslerinden alıntılanmıştır;
http://www.muze.gov.tr/bodrumsualti
 http://www.bodrum-museum.com/indextur.htm 

NOT 2: 
Fotoğraflar internet sitelerinden alıntılanmıştır.

Hiç yorum yok: